Cine va participa la Concursul Mondial de Vinuri de la Bruxelles?
Peste trei sute de probe de vin de la 53 de companii vinicole din toată ţara au fost înscrise în Concursul Naţional de Vinuri „Bachus” 2019, ajuns în acest an la cea de-a X-a ediţie, informează organizatorii Festivalului BACHUS care va avea loc sâmbătă la Focşani.
Participanţii clasaţi pe primele trei locuri vor fi înscrişi de către Consiliul Judeţean Vrancea la Concursul Mondial de Vinuri de la Bruxelles, organizat în perioada 1-3 mai 2020 la Brno, Republica Cehă.
Concursul din acest an este organizată cu sprijinul Asociaţiei Degustătorilor Autorizaţi din România, al cărei preşedinte, Dan Boboc, este şi preşedinte al juriului. Acesta a asigurat presa şi amfitrionii că a selectat destui juraţi pentru ca nimeni să nu depăşească cota maximă admisă de degustat: 50 de probe.
Degustastarea va fi realizată sâmbătă la Muzeul Satului Vrâncean, începând cu ora 11.
Citeşte şi: Milionara liberală din FOCŞANI care stă într-un apartament ANL
Concursul Naţional de Vinuri „Bachus” 2019 este organizat de Consiliul Judeţean Vrancea şi face parte din Festivalul Internaţional al Viei şi Vinului „Bachus” 2019, care se desfăşoară pe parcursul a patru zile, în perioada 3-6 octombrie 2019.