Cumetrii liberalilor, puși directori de școli în Vrancea, fără concurs
În Vrancea, administrația PNL-USR-PLUS s-a pus serios pe treabă. A schimbat 76 de directori de școli, potrivit presei locale. Majoritatea sunt rude cu cei în funcție.
Klaus Iohannis a promis ieri că din vară va fi atent la concursurile organizate. El a promovat ”România educată,” pe bază de meritocrație, nu pe nepotism. Până ieri, peste o mie de directori de școli au fost schimbați în toată țara.
citește și: Marea RESETARE – sfârșitul capitalismului
La Școala Gimnazială „Nicolae Iorga‟ Focșani a fost adus director Emilian Rău, fratele Liviei Marcu, directorul Casei Corpului Didactic (CCD) Vrancea și consiler local PNL, potrivit Monitorului de Vrancea.
În Adjud la două licee au fost numite soţia unui lider local PNL şi un consilier local al aceluiaşi partid.
În grădinițe, liberalii au dat iama. Au pus directori dintre simpatizanții partidului, evident fără concurs.