Prima primărie care construiește linie de metrou
În Planul Național de Redresare și Reziliență, propus de guvernul Orban Comisiei Europene, respins de aceasta, în cele din urmă, Clujul avea trecut un metrou, fiind primul oraș din afara Bucureștiului care ar fi avut acest mijloc de transport urban.
citește și: Programul de absorbție a 30 de miliarde de Euro, considerat un dezastru de CE
Ieri, Primăria Sectorului 4, a semnat un contract de finanțare din fondurile europene, în valoare de 60 de milioane de euro, pentru construcția noii stații de metrou, poziționată între stația Berceni, actualul capăt de linie al Magistralei 2 de metrou și Șoseaua de Centură. Cu o suprafață desfășurată de 15.100 mp, stația va fi una supraterană, însemnând o clădire cu subsol, parter și două etaje.
Daniel Băluță susține că prin această investiție, se va crea primul hub de business din sudul Capitalei, similar cu cel din Pipera.
Conform statisticilor, magistrala 2 de metrou reprezintă 25% din totalul liniilor Metrorex și suportă zilnic 50% din fluxul de trafic al întregii rețele de transport subteran din Capitală.
Citește și: Revoluția de la Timișoara, omagiată doar în Parlamentul de la Budapesta