Proteste la Budapesta împotriva măsurii de introducere a zilei de sâmbătă drept lucrătoare

Andrei Marcu INTERNATIONAL Principal

Câteva mii de maghiari, la iniţiativa sindicatelor, protestează de câteva zile la Budapesta împotriva unui amendament din legea muncii care obligă companiile să suplimenteze cu 400 de ore pe an programul angajaţilor, mai precis o zi în plus pe săptămână.

Guvernul declară că legea este un răspuns necesar pentru lipsa tot mai mare de muncitori, însă criticii se tem că subminează drepturile fundamentale ale muncitorilor și susțin că trecerea prin Parlament este nevalidă din motive procedurale, scrie New York Times.

Legea sclaviei este mult mai gravă decât schimbările din sistemul de justiţie

Parlamentarii opoziției consideră că “noua lege a sclaviei” este mult mai gravă decât noul sistem al instanțelor, care a atras atenția observatorilor internaționali. „Noi reprezentăm clasa muncitorilor în Parlament și ne concentrăm foarte mult pe legea sclavilor”, a declarat Balazs Lang, directorul de comunicare al Partidului Socialist Ungar, cel de-al doilea cel mai mare partid de opoziție. „Oamenii vor trebui să lucreze în fiecare sâmbătă, dacă domnul Orban dorește”.

 

Loading...

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Check Also
Ce pensie vom avea după 2021?
Proiectul de lege a pensiilor, trecut de Senat, are o nouă formulă de calcul. Se ...