Kelemen HUNOR, interzis în UCRAINA. A încercat şi cu PAŞAPORTUL unguresc. Vezi ce zice AMBASADA!

Andrei Marcu ACTUALITATE POLITIC

De teama ruşilor, KIEV-ul loveşte în români şi maghiari

Ucraina a promovat două legi, una a educaţiei şi alta a politicilor lingvistice ale statului, criticate atât de Bucureşti, cât şi de Budapesta.

Guvernul ucrainean se teme de minoritatea rusă, în proporţie de 40%. Şi atunci limitează drepturilor şi altor minorităţi. Legile s-au dovedit anticonstituţionale, dar Rada de stat refuză să le modifice.

Ambasadorul Ucrainei de la Budapesta este chemat luni dimineaţă la Ministerul Ungar de Externe

Ungaria consideră inacceptabilă aplicarea interdicţiei de a intra pe teritoriul Ucrainei a preşedintelui UDMR, Hunor Kelemen, motiv pentru care, ambasadorul Ucrainei la Budapesta este convocat luni la Ministerul Ungar de Externe, a informat agenţia ungară de presă MTI, Tamás Menczer, secretar de stat în cadrul Ministerului Ungar al Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior.

Până la ora actuală Ministerul de Externe de la Bucureşti nu a avut nicio reacţie.

Maidanele lumii. De la criză la efect

Loading...

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Check Also
CORNEL NISTORESCU, către LAZĂR: “Mă, vopsitul Dracului, du-te pe pustii!”
Nu tu ești paznicul dosarelor și al plângerilor făcute primarului Iohannis? Nu pe tine te-a ...